政治家和选举,投票自由和积极参与民主,为改变而投票全民投票在线
left right close

Margaret Ritchie

> 英国 > 政治家 > Social Democratic and Labour Party > Margaret Ritchie
Margaret Ritchie 准备好您的意见,支持和表决。网上投票!
SDLP
 
照片 Margaret Ritchie

Margaret Ritchie - 支持

An Irish politician. A member of Parliament for South Down since 2010.
 NO! Margaret Ritchie

Margaret Ritchie - 反对

Click, if you do not support Margaret Ritchie. Say why. / Cliceáil, más rud é nach bhfuil tú ag tacú leis an iarrthóir. Abair cén fáth.

网上选举结果的 "Margaret Ritchie" 图中。

graph
> Margaret Ritchie >

传记

[+] 添加

ENG:

 

Margaret Mary Ritchie (born 25 March 1958) is an Irish politician who was the Leader of the Social Democratic and Labour Party from 2010 to 2011. She was previously the Minister for Social Development from 2007 to 2010, when she was elected as the Member of Parliament (MP) for South Down.

 

Political career

Ritchie is a graduate of Queen's University, Belfast and served as parliamentary assistant to Eddie McGrady MP from 1987 to 2003. Ritchie became a councillor on Down District Council in 1985 and was Vice-Chairman (1992–93) and Chairman of the Council (1993–1994). She has also served as International Secretary of the SDLP and as an alternate member of the European Committee of the Regions.

 

She was nominated as the Social Development Minister in the Northern Ireland Assembly by the SDLP which took effect on 8 May 2007. Ritchie served as the sole SDLP minister in the Paisley/Robinson-McGuinness Northern Ireland Executive up to 2010.

 

She became the leader of the SDLP, succeeding Mark Durkan on 7 February 2010, and was elected MP for South Down on 6 May 2010.

 

Ritchie spoke to senior Ulster Bank officials to emphasise the need for them to fully reimburse customers following their computer failure in 2012, saying: "Many customers are still experiencing difficulties with Ulster Bank in that they haven't been fully reimbursed for the money they lost as a result of the bank's computer system failure. This has been compounded by a complete lack of communication from the bank throughout the difficulties their customers have been experiencing."

 

source

 

 

GAE:

 

Is polaiteoir Éireannach í Margaret Ritchie (rugadh 25 Márta 1958). Toghadh í mar cheannaire ar Pháirtí Sóisialta Daonlathach an Lucht Oibre nó an SDLP ar 7 Feabhra 2010. Bhí sí ina hAire Forbartha Sóisialta i dTuaisceart Éireann ó 8 Bealtaine 2007 amach.

 

Bhain sí céim amach in Ollscoil na . anríona, Béal Feirste agus d'oibrigh sí mar chuntóir pairliminte d'Eddie McGrady ó 1987 go 2003.

 

foinse

June 3, 2010

updated: 2013-08-13

ElectionsMeter 不对评论的内容负责。请您参考发表该评论的用户和作者。任何在ElectionsMeter 发布的评论都有包含原始的作者名字。用户必须遵守关于著作权限的相关规定。请您参阅我们网站上公布的相关政策。

如果文本中包含错误,不正确的信息,要进行修改,或者您想完整填写您的个人资料,请与我们联系。 联系我们。.


 
margaret ritchie palestine, margaret ritchie resigns 和其他...
load menu